Vánoce – letos raději bez hasičů

Jaké by to byly Vánoce bez adventního věnce, svíček, vánočního stromečku a prskavek. Na Štědrý večer hoří všechny čtyři svíčky, děti se těší, až zapálí u stromečku prskavku a začnou rozbalovat dárky. Jenže co se na první pohled může jevit jako krásné, může občas skýtat i nebezpečí.

sanace po požáruJak vysvětluje technik sanační společnosti MIBAG Sanace spol. s r.o., Tomáš Novák: „Každý rok zasahujeme v období Vánoc a vítání nového roku u několika případů, kdy došlo u našich klientů k požáru právě zapálením stromečku nebo adventního věnce, neodbornou manipulací s pyrotechnikou či zkratem elektrického osvětlení vánočního stromku. Mnozí si totiž neuvědomují, že například stromek či svícen z přírodních materiálů se v bytě během pár dnů začne vysušovat. Stačí pak nechat zapálené svíčky na dekoraci chvíli bez dozoru a požár je nasnadě.“ U syntetických materiálů sice nedochází ke změně materiálu vlivem teplotního výkyvu, ale je o to nebezpečnější, protože má nižší odolnost vůči vznětlivosti a během hoření se z něho uvolňují velice škodlivé látky, které mohou závažně poškodit vaše zdraví.

Co se po požáru vyskytuje ve vaší domácnosti?

interier po vyhoření vánočním stromkemNelze přesně říci, co za škodlivé látky při požáru vzniká, protože vybavení, které máte v domácnosti, je z různých materiálů (od plastů, do kterých se přidávají látky zpomalující proces hoření, po barviva, změkčovadla, stabilizátory a podobně). Ještě také záleží na poměru, ve kterém jsou tyto příměsi v materiálu použity. Tomáš Novák upřesňuje: „Například v případě plovoucích podlah z laminátu či podlahových krytin z PVC, sedací soupravy z molitanu (polyuretanu), koberců a dalších textilií ze syntetických materiálů, plexiskla, hraček a elektroniky je velmi těžké bez speciálního laboratorního vybavení vypátrat konkrétní složení škodlivých látek a jejich míru výskytu v konkrétním případě“.

Kromě toho, že máte poškozené vybavení domácnosti, mohou být poničeny také omítky, a to jak teplem, tak hasební vodou. Ani saze po požáru nejde jen tak setřít, jako třeba stíráte prach. Zápach po požáru je v domě usazený a se základním úklidovým vybavením domácnosti se s těmito následky není možné vypořádat tak, abyste dosáhli stejného výsledku jako po odborném zásahu. Nejjednodušší způsob je po požáru povolat k sanační práci odborníka.

Co dělat, když se stanete obětí požáru?

Jak vzniku požáru předcházet?

Nejbezpečnější způsob jak požáru předejít je dávat pozor a chovat se zodpovědně. Adventní věnce umístěte vždy na nehořlavou podložku, ne přímo na ubrus či stůl. Nenechávejte hořící dekorace bez dozoru, kdy hrozí nekontrolovatelné šíření ohně z plamínku svíčky na ostatní vybavení domácnosti. Pokud se chystáte na sváteční procházku, projděte celý byt a uhaste veškeré svíčky a vypojte i světelnou dekoraci ze sítě – může dojít ke zkratu.

Důležitá je také pojistka domácnosti, která by měla pokrývat nejběžnější rizika vzniku škod v domácnosti, včetně požáru. Spousta klientů pak ocení schopnost techniků vyjednat s pojišťovnou všechny detaily potřebné k pojistnému plnění škodní události. Technik sanační společnosti MIBAG Sanace spol. s r.o., Tomáš Novák dodává: „Stát se obětí požáru a ještě ke všemu ve sváteční čas s sebou přináší psychické vypětí a při úklidových pracích na vlastní pěst i fyzické vyčerpání bez patřičného výsledku. Poskytujeme našim klientům kompletní servis založený na dlouholetých zkušenostech a odborných znalostech našich techniků, již několik let provozujeme non-stop linku a jsme schopni okamžitě zasáhnout a sanace či vysoušení po požáru bez odkladu zahájit.“

Rady a tipy

Únik vody z přívodního potrubí do venkovního bazénu

V průběhu července jsme vyhledávali únik vody z přívodního potrubí […]

Více >

Kde zasahujeme?

11.10.2017 - Sanace po požáru v podkroví rodinného domu

K požáru rodinného domu došlo v odpoledních hodinách, kdy majitelé […]

28.9.2017 - Sanace objektu po požáru v Praze

V Praze zahořelo v bytovém domě. Došlo k velkému poškození […]

8.9.2017 - Únik vody z přívodního potrubí do venkovního bazénu

V průběhu července jsme vyhledávali únik vody z přívodního potrubí […]

Kontakt

Volejte zdarma 800 163 547

Najděte svého obchodníka!

Zaslat poptávku

Zajímavosti z oboru