Jaké vysoušeče vybrat?

Volba správného vysoušeče vzduchu a jeho potřebného výkonu souvisí s velikostí prostoru, do kterého chcete daný vysoušeč umístit. Důležitými faktory jsou teplota, vlhkost a doba, po kterou chceme vysoušet. Jaké vysoušeče vybrat? Řídíme se především parametry v tabulkách.  Obecně lze říci, že čím vyšší výkon, tím kratší je doba vysoušeníZvolením správného vysoušeče lze celý proces urychlit a ušetřit náklady.

Kondenzační a adsorpční vysoušeče

Kondenzační vysoušeče a adsorpční vysoušeče nacházejí uplatnění nejen při havarijních stavech, ale také při vysoušení novostaveb či při potřebě udržování konstantní vzdušné vlhkosti (muzea). Při použití tohoto typu vysoušeče je velmi důležité zabránit přístupu vzduchu do místnosti z okolí. Je třeba utěsnit všechny otvory a nevětrat. Nejvyšší efektivity vysoušení se dosáhne při udržování teploty v místnosti mezi 20 a 30 stupni Celsia. Do místnosti vcházet pouze pro vyprázdnění nádoby s vodou.

Pro vysoušeče nalezneme využití v obytných místnostech, skladech, sklepích, šatnách, archivech, čekárnách a podobně. Řeší také problémy s dosušováním vlhkých zdí po povodních či vytopení sousedy.

Vytápění místnosti během vysoušení

Pokud teplota v místnosti, kde se vysouší, klesne pod 20 stupňů Celsia, je vhodné místnost zároveň temperovat. Pokud není poškozené topení, lze toto temperování zajistit stávajícím vytápěním. V opačném případě lze nainstalovat vysoušeče s topnou spirálou, nebo doplnit vysoušeč o přímotop. Pokud v místnosti neprobíhá vysoušení,  je nevhodné místnost přetápět. Pouze by se tímto vytvořily ideální podmínky pro vznik plísní.

Urychlení vysoušení

Dobu vysoušení lze zkrátit několika způsoby:

Větrat či nevětrat?

Vysoušení topením a následným větráním praktikuje mnoho lidí. Tento způsob je velice energeticky náročný a tím i neekonomický. Dosáhneme pouze tzv. vrchního usušení (vrchní vrstva stěn vypadá suše, ale vlhkost je stále uzavřena v hloubce zdiva). V případě, že si myslíme, že je již stěna vyschlá a přestaneme s vysoušením prostoru, dostaví se nepříjemný jev – vlhkost skrytá v hloubce stěny vystoupí na povrch a stěna je opět vlhká.

Při vysoušení vysoušečem problematika větrání a topení zcela odpadá. Vysušovaný prostor je uzavřen a tím nedochází k přílivu vlhkého vzduchu z venkovního prostředí. Jedná se o uzavřenou cirkulaci vzduchu, kdy stejný vzduch projde přístrojem, zde je zbaven vlhkosti a vrací se zpět do prostoru již jako teplý a suchý vzduch, který je schopen na sebe navázat přebytečnou vlhkost. Ta je odváděna do sběrné nádobky, která se jednoduše vylije do dopadu.

Navštivte také


Rady a tipy

Únik vody z přívodního potrubí do venkovního bazénu

V průběhu července jsme vyhledávali únik vody z přívodního potrubí […]

Více >

Kde zasahujeme?

21.11.2017 - Sanace bytu po požáru dopadla na jedničku

Našemu klientovi vyhořel v Praze 2 celý byt. Požár vznikl […]

13.11.2017 - Technici společnosti MIBAG provedli kompletní vysušení vytopené školy v Krupce na Teplicku

V květnu došlo k vytopení části Základní školy Boženy Němcové […]

30.10.2017 - Sanace po vodovodní škodě ve městě Brušperk

Na základě spokojenosti klientů s naší prací jsme byli osloveni […]

Kontakt

Volejte zdarma 800 163 547

Najděte svého obchodníka!

Zaslat poptávku

Zajímavosti z oboru